Bankaları aracı koymayın destekleri daireler dağıtsın
Koronavirüs salgınını önlemek için alınan tedbirler nedeniyle işletmelerin duruşa geçti. Büyük şirketler kısa çalışma ödeneği, KGF kredisi gibi imkanlardan faydalanırken, esnaf büyüklüğündeki küçük işletmeler ise kaynağa ulaşamıyor.
 
 

İşletme sermayeleri oldukça küçük olmasına karşın ana sanayi için kritik yedek parçaları üreten veya butik üretim yapan işletmeler, kaynak sıkıntısı çekiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) telekonferans yoluyla düzenlediği toplatıda küçük ölçekli işletmelerin sorunlarını gündeme taşıyan Hadımköy-Arnavutköy Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ’a ulaştık. 

‘DEVLET ELİYLE YAPILSIN’

İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) Meclis Üyesi de olan Bozdağ, koronavirüs salgını nedeniyle işleri kötü etkilenen esnafa ve esnaf ölçeğindeki işletmelere Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle, kamu bankaları tarafından sağlanan Esnaf Destek Paketleri’nin doğrudan devlet eliyle dağıtılabileceğini söyledi. “Devlet bankaları aracı koymasın” diyen Bozdağ, “Vergilerimizi vergi dairelerinin veznelerinden ödüyoruz, aynı yerden alalım bu destekleri. Devletimiz desteğini doğrudan kendi kurumları aracılığıyla yaparsa bizler de esnaf ve sanayiciler olarak bankalara gebe kalmayız” ifadelerini kullandı. 

’25 BİN LİRA CAN SUYU OLDU’

Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu’nun eski başkanı da olan Hüseyin Bozdağ’a sektördeki gelişmeleri de sorduk. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıtlı 6 binin üzerinde yemek şirketi olduğunu hatırlatan Bozdağ, 350 bin çalışanı bulunan yemek sanayicilerinin yüzde 90’ının pandemi sebebiyle faaliyetlerini durdurduğunu bildirdi. Devlet desteğiyle bankalar tarafından koronavirüs salgınından etkilenen esnafa verilen düşük faizli 25 bin TL kredi desteğini önemli bulduklarını belirten Bozdağ, “Yemek sanayicilerinin içinde günde bir milyon insana yemek yediren 20 bin çalışanlı firmalarımız da var, 2 bin kişiye yemek yediren 15 çalışanlı firmalarımız da var. Yemek sanayicileri başta olmak üzere 15-20 kişi çalıştıran küçük olan sanayicilerimiz için sağlanan bu düşük faizli krediler adeta cansuyu olmaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Kimliğini esnaf odalarına götüren esnaf direkt 25 bin lira kredi destek alabiliyor” bilgisini verdi. 

‘ANIZI YAKMAMAK LAZIM’

İşletmelerin acilen cebine para konulması gerektiğini dile getiren Hüseyin Bozdağ, “Hep büyük sanayiciler değil küçük sanayiciler var. Onların esnaftan farkı yok. 50 bin TL o firmayı kurtarır. Tarlana anız yakılır. Onu yakınca börtü böcek ölür. Ondan sonra tilki gelir evindeki yumurtayı çalmaya başlar. O yüzden anızı yakmamak lazım” ifadelerini kullandı.