Yesidef Yeni Neslin Beslenmesine Talip

YESİDEF “OKULLARDA ÜCRETSİZ YEMEK VERELİM” DEDİ,İLK EVET VİZESİ AK PARTİ GEN. BŞK. YRD. SÜLEYMAN SOYLU’DAN GELDİ

YESİDEF, ilk ve ortaöğretim okullarındaki öğrencilere ücretsiz yemek verilmesi ile ilgili hazırladığı projesini 16 Şubat Cumartesi günü WOW Otelde düzenlediği “Yeni Neslin Beslenmesi” temalı kahvaltılı toplantısında, AK Parti’nin AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU’ya sundu. Toplantıya Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 600 yemek sanayicisi, kaymakamlar, İstanbul İl Tarım ve bölge müdürlerinin yanı sıra öğrenci ve veliler de katıldı. Yaklaşık 800 konuğun katıldığı toplantıda YESİDEF’in “Okullarda Ücretsiz Yemek Verilmesi Projesi”ne ilk evet vizesi Ak Parti Gen. Bşk. Yrd. Süleyman Soylu’dan geldi.

“Süt Evet Ama Yetmez, Yemek de Vermeliyiz.” Sloganı ile yola çıkan YESİDEF Genel Başkanı Hüseyin Bozdağ, projelerinin detaylarını şöyle anlattı:

Biz 81 ilde örgütlenmiş olan 3300 yemek sanayicimizle ortalama her gün 22 milyon insanımıza yemek hazırlamaktayız. Kadrolarımızda bulunan gıda mühendisleri, diyetisyenler gibi uzmanlar eşliğinde hazırladığımız sağlıklı yemeklerimizi şimdi de okullardaki çocuklarımızla buluşturmak istiyoruz.

Çünkü sağlıklı gıdaya ulaşmak herkesin hakkı. Bu haktan maalesef çocuklarımız yeterince yararlanamamakta. Bunun önündeki en büyük engel geçmişte para iken günümüzde paranın dışında da birçok unsur sağlıklı gıdaya ulaşma hakkını çocuklarımızın elinden almakta. Okul öncesi anne babanın kontrolünde beslenen çocuklarımız maalesef okul döneminde beslenme, sağlıklı gıdaya ulaşma ile ilgili birçok sorunla karşı karşıya kalmakta. Bu sorunların başında da okullarda çocuklarımıza yemek hizmetlerinin verilememesi yer almakta.

YESİDEF olarak bu sorunun uzun zamandır farkında idik. Okullardaki çocuklarımızı gıda mühendislerinin, diyetisyenlerin ve uzmanların kontrolünde hazırlanmış sağlıklı gıda ve yemeklerle buluşturma ile ilgili önemli bir proje hazırladık. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Yeni nesli nasıl sağlıklı besleriz?” soruna önemli cevaplar oluşturan projemiz ile 69 bin okulumuzdaki 17 milyon öğrencimiz ve 555 bin öğretmenimize her gün 3 çeşit öğle yemeği vermeyi, sağlıklı gıdaya ulaşmayı taahhüt etmekteyiz.

Proje kapsamında okullarımıza 3 yıl içerisinde ücretsiz olarak mutfaklar kuracağız. Her gün öğle yemeklerinde çocuklarımızı 3 çeşit yemek ile buluşturacağız. Tabiî ki hemen akla şu soru gelmekte: “Peki bu işin bütçesi nasıl karşılanacak?”.  Her yıl ülkemizde kalp, obezite, diyabet gibi hastalıklara 60 milyar TL harcamaktayız. Biz sadece bu bütçenin %20 si (12 milyar TL) ile çocuklarımızı sağlıklı besleyebilir, bozuk ve yetersiz beslenme kaynaklı sağlıklı sorunlarına son vererek 60 milyar TL’lik ağır yükten kurtulabiliriz.

Okullarda vereceğimiz bir öğün yemek hem bedenen hem de ruhen sağlıklı çocuklar yetiştirmemizi sağlarken sosyal barışı, Türk Mutfağı’nın yaşamasını, başta tarım olmak üzere birçok alanda da ekonominin önemli ölçüde canlanmasına neden olacaktır.

Çocuklarımızın sağlıklı gıdaya ve yemeklere ulaşabilmesinin bir devlet politikası olabilmesi için projemizi özellikle AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Süleyman Soylu’ya sunmak istedik. Kendileri proje detaylarını “Yeni Neslin Beslenmesi” konusunda çalışmalar yapan bütün bakanlıklarımızla paylaşacaklar.

Burada bir diğer önemli konuda okul kantinlerimiz. Biz yemek sanayicileri olarak okul kantinlerine karşı değiliz. Tam tersine okullarda kantinlerin devam etmesini önemsiyoruz ama bir farkla; kantinci kantinciliğini yapmalı yani pişmiş gıda değil paketli gıda satmalı, yemekçide yemekçiliğini yapmalı yani pişmiş, işlenmiş gıda satmalı.

Bu vesile ile projemize destek verip bugün bizimle olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür eder, “Test verin çözsünler, tost verin yesinler.” neslinin sona erdirilip sağlıklı nesiller yetiştirmek için yemek sanayicilerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını bir kez daha belirtmek isterim.”

Projenin çok önemli olduğunun farkında olduklarını dile getiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu sözlerine şöyle devam etti:

“YESİDEF ve üyeleri çok hayırlı bir işe soyunmuş. Ülke insanının sağlıklı bir şekilde beslenip büyümesi ve iyi bir eğitim almasının sağlanmaması halinde diğer ülkelerle rekabet edecek anlayış gerçekleşemeyecektir.

Bunu bir siyasi değerlendirme olarak almayın. Biz bunu ihtiyaç olarak hissediyoruz. Çünkü bu ülkenin zenginlikleri içerisinde mevcuttur. Önemli olan ona ulaşmamız. Hedefimiz çok açık; yeniden bir İbn-i Sina’yı, Mimar Sinan’ı bulabilmektir, keşfedebilmektir. Toplumumuzda vardır. Hedefimiz dünyada sadece ekonomik gücüyle değil, insanlık gücüyle de değer transfer anlayışı gerçekleştirebilen anlayışı gerçekleştirebilmektir.

YESİDEF Başkanımız Bozdağ’ın dile getirdiği gibi çocuklarımızı test-tost arasına daha fazla sıkıştırmamalıyız. Bize düşen böylesine hayırlı bir işi desteklemek, ilgili bakanlıklara sizlerden aldığım bu çok kıymetli projenin raporunu iletmek.”

Toplantısı sonrasında aşçı kıyafeti giyen Soylu, yemek sanayicileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

YESİDEF

Yesidef 2005 tarihinde Türkiye’deki yemek sanayici derneklerini bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hüseyin BOZDAĞ ve alanında uzman yönetim kurulu üyeleri, Türkiye yemek sanayisine daha iyi hizmet vermek için çalışıyor.

Her gün 22 milyon insana yemek hazırlayan, 81 ilde, 3300 yemek sanayicisinin üye olduğu 26 derneğin kurduğu Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF); iş dünyasından sonra “Sağlıklı Nesiller” yetiştirmek adına şimdi de okullardaki çocuklarımızın yemeklerine talip oluyor.