26 May 2019

Volkswagen’in yatırımı İstanbul’a gelir mi?

0 Yorum

Dünya otomobil devi Volkswagen’in Türkiye’de yatırımı ile ilgili defalarca yazılıp çizildi. Her defasında bu konuda mesafe alınamadı. Ama bu defa sanki biraz farklı….  

Sevgili Ali Çağatay geçtiğimiz günlerde çok önemli bir yazı kaleme almıştı. Başlık “Volkswagen’in Seçimi (Türkiye mi, Bulgaristan mı?)” şeklindeydi.

  Son dönemde Almanya’da Volkswagen’in yeni yatırımını nereye yapacağını ayrıntılı bir şekilde anlatıyordu yazıda Ali Çağatay.      

Şöyle diyordu:   . Emisyon skandalında büyük yara alan VW yeni otomobil yatırımını hangi ülkeye yapacak?   .

Biraz hatırlatma: VW, Almanya’daki fabrikalarını elektrikli otomobil üretimine tahsis etmek istediği için, içten patlamalı binek otomobillerini ülke dışına kaydırmak istiyor.   .

Konu, 2 yıldır Almanya’da hararetli biçimde tartışılıyor. Bu yılın(2019) Kasım ayında karar verilecek. Uzun listede 5 ülke vardı: Sırbistan, Makedonya, Romanya, Türkiye ve Bulgaristan.   .

Haziran ayında kısa liste çıktı, 2 ülke kaldı: Türkiye ve Bulgaristan. Her iki ülke de VW yatırımının kendi topraklarına gelmesi için yoğun bir çaba içinde.   . Alman yetkililer, Ocak ayında Türkiye’ye geldiler. Ardından Şubat ayında Bulgaristan’a gittiler. Bu ziyaretler, yarıştaki son virajdı. Şimdi, yarış son düzlükte koşuluyor.   Bu aşamada Ali Çağatay çeşitli analizler yaparak yatırımını nereye yapılacağı konusunda yorumlar yapmış…  

Biz Türkiye’de bu konuda neler oluyor onu anlatalım… Yani bu yatarımı almak için Türkiye neler yapıyor. Farklı çalışmalar olduğunu biliyoruz. Ama en önemlisi Hadımköy’de yapılıyor onu biliyoruz.. Hadımköy Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Bozdağ bu çalışmaya ilişkin şu bilgileri veriyor:   Türkiye’de otomotiv yan sanayine ilişkin en büyük tesisler Hadımköy’de kurulmuş durumda. Dünyanın en lüks ve önemli markalarının parçaları Hadımköy’den gidiyor. Buradaki sanayi bölgesi dünyanın en iyi otomotiv altyapı yatırımlarına sahip bulunuyor. Bunu en iyi bilen de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede. Bu yatarımın bölgeye gelmesi için yoğun çaba harcıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulumuzda bu müjdeyi bize vermek için hazırlıklar yapıldığını söyledi. Volkswagen’in yeni yatarımı bize gelecek. Bu konuda geniş bir arazi hazırlanmış durumda.  

Evet, Volkswagen’in yatarımı için büyük çaba içinde Hadımköylü sanayiciler… bu yatarımın İstanbul’a gelmesi için bir başka önemli avantaj daha bulunuyor. Dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç otomotiv sektörünün tama içinde. Bu işi çok iyi biliyor. Çök önemli işler yapıyor bu konuda… Onun da bu konuyla yakından ilgileneceğini düşünüyoruz. Bu da çok büyük bir avantaj Volkswagen’in yatırımının İstanbul’a gelmesi için…   Bakalım ne olacak. Bütün bu çabalar dünya devi Volkswagen’in yatırımını İstanbul’a getirecek mi?
 

[yukarı]
Yazar Hakkında