20 Ara 2013

HASİAD – Vali Hüseyin A. Mutlu Ziyareti

0 Yorum

HASİAD TÜRKİYE’DEKİ TÜM SANAYİCİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNCÜLÜK EDİYOR

AB müktesebatında yapılan değişiklik sonrası Türk sanayicisi önemli bir riskle karşı karşıya. AB; çevre, denetim ve enerji verimliliği konuları nedeniyle aldığı karar  doğrultusunda 2015 yılının sonuna kadar üretimini OSG’lerden yapmayan firmalardan ürün ithal etmeyecek. Bu durumdan henüz birçok firma haberdar olmasa da, alınan bu karar Türkiye’de birçok ihracatçı firmayı yakından ilgilendiriyor. Hadımköy Sanayi Bölgesi’nin OSB olması yönünde çalışmalarını kararlılıkla sürdüren HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu da bu konuda bilgilendirdi.

Hadımköy Sanayi Bölgesi’nin Islah Organize Sanayi Bölgesi olması için yoğun şekilde çaba gösteren HASİAD, konuyu ve taleplerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya da aktardı. HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, Rasim Tükek, Levent Eren, Bingöl Bayrak ve Burcay Yıldız’dan oluşan HASİAD hayati 20 Aralıkta İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından makamında kabul edildi.

HASİD Başkanı Hüseyin Bozdağ toplantıda Vali Mutlu’ya Hadımköy Sanayi Bölgesi’nin Islah Organize Sanayi Bölgesi olması yönündeki taleplerini aktardı. Bozdağ, OSB (Organize Sanayi Bölgesi) olmak için bölgedeki arazi ve arsa sahiplerinin toplam alanın 1/33’üne denk gelecek oranda talebini şart koşan yasanın revize edilmesi gerektiğini belirtti. Bölge sanayicisinin hepsinin Hadımköy’ün OSB olmasını istediğini ancak yatırım amaçlı alınmış ve üzerine sanayi tesisi kurulmamış kimi arsaların sahiplerine ulaşılamadığı için bu oranın tutturulmasının zor olduğunu belirten Bozdağ; bu konuda 1/33 oranının daha aşağı çekilmesini beklediklerini söyledi.

“AB müktesebatındaki değişim ihracatçılarımızı vurabilir”

Hadımköy’ün OSB olmasının sadece bölge sanayicisi için Türkiye için de bir zorunluluk olduğunu vurgulayan HASİAD Başkanı; “AB müktesebatına göre AB’ye ihraç edilecek ürünlerin OSB’lerde üretilmesi zorunluluğu var. 2015 sonuna kadar üretimini OSB’de yapmayan firmalar, Avrupa ülkelerine mal satamayacak. AB’nin çevre, denetim ve enerji verimliliği için aldığı karar kapsamında Türkiye’deki 25 bine yakın tesisin OSB’ye taşınması ya da üretim yaptığı bölgenin Islah OSB statüsü kazanması gerekiyor. Birçok firma bu konudan habersiz şu anda ama ileride bu konu ciddi sorunlara neden olabilir” dedi.

Konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da aktarma şansı bulduklarını belirten ve Başbakan Erdoğan ile yaptıkları görüşme hakkında da bilgi veren Hüseyin Bozdağ, 18. Maddeyle ilgili konuyu da Vali Mutlu’ya aktardı.

DSC_0323

Vali Hüseyin Avni Mutlu: Gerekli çalışmaları başlatacağız.

HASİAD Başkanı Bozdağ’ı dikkatle dinleyen Vali Mutlu, sanayicilerin ülke ekonomisi ve kalkınması açısından çok önemli olduğunu ve sanayicilerin önlerinin açılması, sorunlarının mümkün olduğunca giderilesi gerektiğini söyledi. Belirtilen ve sorunların Meclis’e gelecek yasa teklifleri ile çözülebileceğini belirten Vali Mutlu; “Türkiye genelinde OSB olmak için ne kadar başvuru yapıldığını ve yüzde 33’lük talep zorunluluğuna kaç sanayi bölgesinin takıldığını tespit etmek gerekiyor. Tespit sonucunda bu oranın sorun yarattığı ortaya çıkarsa Meclis’ten sorunu giderecek yasa teklifi daha rahat çıkar. Valilik olarak ben bu yönde bir çalışma başlatacağım” diye konuştu.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, konuyla ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bu konuda neler yapabileceğini değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştireceğini de belirtti.

[yukarı]
Yazar Hakkında