350 bin Çalışanı Olan Yemek Sanayicileri Destek Bekliyor

Hüseyin Bozdağ, yemek hizmeti veren sanayicilerin de acilen destek kapsamına alınmasını istedi.

TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Konseyi Üyesi,

HASİAD – Hadımköy Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve
Yemek İstanbul Genel Müdürü Hüseyin Bozdağ, yemek hizmeti veren sanayicilerin de acilen destek kapsamına alınmasını istedi. Bozdağ, özelikle az çalışanlı firmalar için 25 Bin Lira desteğin, 50 Bin Lira desteğin dahi can suyu olabileceğinin altını çizdi ve şunları söyledi:

 “Türkiye’de Tarım Bakanlığı’na bağlı 6 bin tane kayıtlı şirketimiz var. 350 bin çalışanımızla hizmet vermeye çalışırken işyerlerimizin %90’ı kapatıldı. Kapatılmasını biz de arzu etmiyoruz. Sektörümüze yönelik çok önemli iki konuda önerim var. Sektörümüzde yaklaşık 20 bin çalışanı ile 1 milyon kişiye günlük yemek veren firmamız da var, yaklaşık 15 kişi ile çalışıp 1000 kişiye yemek veren firmalarımız da var. Sanayicilerimizin skala düzenine bakacak olursak 15 kişi çalıştıran sanayicimizin gerekirse 25 Bin Liraya dahi ihtiyacı var bu onun için can suyu gibi olacaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası İstanbul Başkanımız ile görüşmem de kendisi esnafımızın kimliğini gösterip 25 Bin Lira kredi alabildiğini söyledi ama Anadolu’daki bir yemek sanayici için de bu destek çok önemli. Onlar için de bu hiç küçümsenmeyecek bir rakam ve bu desteğe sadece yemek sanayicilerin değil küçük işletmeler yani 8-10-15 kişilik firmaların da ihtiyacı var.

Bir konu da devletimiz parayı nereden topluyorsa oradan bize dağıtsın, aramıza bankalarını koymasın. Devletin vergi dairesi müdürleri, SGK müdürleri bir bankacı kadar analist durumdalar. Biz parayı götürüp vezneye yatırıyoruz bize de oradan versin. Bankaların hepsi şuanda kucaklarını açmış bizleri bekliyorlar. İnşaatçıya yemek veriyoruz, tekstilciye yemek veriyoruz,  makinacıya yemek veriyoruz. Onların çarkları durduğu zaman biz de duruyoruz. Dolayısıyla bizim en ivedi şekilde çalışanımızın cebine parayı koymamız gerekiyor. Mart ayını ödedik ama Nisan ayının maaşlarını ödeyecek kimsenin durumu yok. Biz sektörümüzde 350 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Küçük işletmelerimizin 25 Bin Liraya, 50 Bin Liraya ihtiyacı var. Bunun bilinmesini istiyoruz. Yemek sanayicileri olarak tüm Sanayi Odalarımızın yanındayız. İstanbul Sanayi Odası başkanımızın şehir içi ulaşımda bize çok kısa sürede nasıl yardımcı olduğunu biliyoruz. Bizler de Sanayi Odalarımızın yanındayız.

Sektörümüz olarak başka bir konu da kamu ihalelerinde teminatlar iade edilmiyor. Kurumlar keyfi hareket edip ihalelerin sözleşmelerini iptal etmiyorlar, arkadaşlarımızın teminatlarını iade etmiyorlar ve ciddi sıkıntılar ve iflaslar başladı. Hatta daha koronavirüs başlamadan bunlar yaşanmaya başladı. Bu konunun da gündeme gelmesini istiyoruz.”